Czy drewno można piaskować?

Czy drewno można piaskować?

Drewno podobnie jak wiele innych materiałów wskutek działania czynników z otoczenia ulega zabrudzeniom. Elewacja, podłoga z desek czy drewniane meble zanieczyszczone nie będą się prezentowały zbyt atrakcyjnie. Czy drewno można piaskować, przywracając mu jego piękny, naturalny wygląd? Jak najbardziej jest to możliwe — warto jednak by taką czynność wykonał specjalista z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, aby cały proces przebiegł sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami.

Jak wygląda drewno po piaskowaniu?

Piaskowanie drewna, pod warunkiem że zostanie przeprowadzone w sposób prawidłowy, jest bardzo dobrym sposobem na dokładne oczyszczenie tego materiału nawet w trudnodostępnych miejscach (np. w zakrzywieniach czy w rogach), których nie da się oszlifować tradycyjnymi metodami. Piaskowanie mebli czy posadzki wykonanej z drewna to doskonały sposób, by na długi czas przywrócić im ich estetyczny, zachwycający wygląd. Co prawda piaskowanie domu i drewnianych elementów, które się w nim znajdują, nie jest najtańsze, jednak jest to jedna z najefektywniejszych i najskuteczniejszych metod, dająca pożądane efekty, które utrzymują się przez długi czas.

Jak wygląda drewno po piaskowaniu? Jego powierzchnia staje się gładka i doskonale oczyszczona nawet w miejscach trudnodostępnych.

 

Jakie elementy drewniane można poddawać piaskowaniu?

Piaskowanie drewna to metoda oczyszczania, którą można wykorzystać przy wielu elementach wykonanych z tego materiału. Świetnie sprawdzi się nie tylko do oczyszczenia drewnianych mebli z pozostałości po farbach czy lakierach. Piaskowaniu można z powodzeniem poddawać również drewniane posadzki, tarasy, ogrodzenia, balustrady czy altany. Także piaskowanie domu wykonanego z drewna jest doskonałym rozwiązaniem, pozwalającym na wydobycie piękna i niepowtarzalnego charakteru elewacji.

Ile kosztuje piaskowanie drewna?

Piaskowanie drewna cena — ile trzeba zapłacić za dokładne czyszczenie elementów wykonanych z tego materiału? Koszty są bardzo różne, zależne przede wszystkim od rodzaju i wielkości piaskowanej powierzchni. Co więcej, jeżeli konieczne jest piaskowanie powierzchni o nietypowej formie czy kształcie lub zastosowanie dodatkowej usługi, wówczas cena ustalana jest indywidualnie.

Podobnie wygląda, to gdy zdecydujemy się na piaskowanie domu drewnianego, cena wówczas będzie zależała od powierzchni i liczona będzie za każdy m².

Czym piaskować drewno?

Piaskowanie drewna jest procesem, w którym z powierzchni obrabianego materiału usuwana jest stara powłoka (farba, lakier, bejca itp.), a powierzchnia zostaje idealnie wyrównana, co możliwe jest dzięki zastosowaniu w procesie cząstek ściernych o niewielkich rozmiarach. W zależności od efektu, jaki ma zostać osiągnięty, piaskowanie przeprowadza się na dwa sposoby:

  • na sucho — metoda polega na wykorzystaniu sprężonego powietrza, które wyrzuca zanieczyszczenia poza powierzchnię oczyszczanego elementu. To szybki i skuteczny sposób na oczyszczenie drewnianych powierzchni;
  • na mokro — w tej metodzie wykorzystywana jest woda zmieszana ze środkiem ściernym, co powoduje wyrzucanie zanieczyszczeń poza obszar drewnianego elementu. Ta metoda jest bezpieczniejsza dla drewna, jednak ze względu na konieczność pozostawienia go do wyschnięcia zajmuje zdecydowanie więcej czasu.

Jakie narzędzia wykorzystywane są w czasie piaskowania? To przede wszystkim:

  • piaskarka (podstawowe narzędzie),
  • kompresor,
  • materiał ścierny (m.in. piasek, szkło, orzechy włoskie, soda, węgiel).

Niezależnie od tego, co podawane jest piaskowaniu, powierzchnia zawsze musi zostać do całego procesu odpowiednio przygotowana. Bez tego nie można rozpocząć pracy związanej z piaskowaniem drewna.

Piaskowanie mebli, posadzek czy innych elementów wykonanych z tego materiału to doskonały sposób na to, by przywrócić im ich naturalny, piękny wygląd. Najlepsze efekty można osiągnąć wtedy, gdy zadanie piaskowania powierzone zostanie doświadczonym specjalistom, mającym do swojej dyspozycji najlepszy sprzęt, ogrom wiedzy i praktyki.