Proces malowania

Do nanoszenia materiału na powierzchnię służy specjalny pistolet natryskowy. Zasada działania polega na tym, że podczas rozpylania cząsteczki zostają naładowane elektrycznie. Przyciąganie się przeciwnych cząsteczek powoduje, że farba przylega do powierzchni. Warto zauważyć, że nie cała farba osadza się na powierzchni. Następnie, w komórce do napylania proszku, nie osiadłe cząstki są wychwytywane, dzięki czemu mogą być ponownie zastosowane. Pozwala to na znaczne zmniejszenie zużycia farby.

Następnie, w komorze utwardzania powłoki proszkowej, proszek topi się tworząc powłokę polimerową. Topienie farby proszkowej dzieli się na trzy etapy:

1) proszek jest topiony i przechodzi w stan lepko-płynny;

2) powstaje monolityczna warstwa stopionych cząstek proszku;

3) malowana powierzchnia jest zwilżana przez stopiony polimer, dzięki czemu powstaje powłoka.

W przeciwieństwie do farb płynnych, proszki mają wiele zalet:

  • Nie jest konieczne rozcieńczanie farby do pożądanej konsystencji w celu pomalowania powierzchni. Farba proszkowa jest od razu gotowa do użycia.
  • Dla dobrego efektu wystarczy pomalować raz.
  • łatwo można go się pozbyć, a resztki zużytej farby można znów użyć w pracy.
  • nie są potrzebne rozpuszczalniki i nie ma konieczności wentylacji pomieszczenia, co zmniejsza zużycie energii.
  • cały proces jest zautomatyzowany i zmechanizowany.
  • części mają wysoką jakość ochronną.

Podsumowując, malowanie proszkowe jest szybsze, wydajniejsze i mniej czasochłonne niż malowanie farbą płynną. Do tego celu służą specjalne automaty. Dzięki tej metodzie malowania można nie tylko uniknąć pracy ręcznej, ale także chronić środowisko.