Piaskowanie to potoczna definicja strumieniowej metody czyszczenia powierzchni. Metoda ta odnosi się do zimnego typu obróbki powierzchni bez użycia środków chemicznych. To właśnie ta różnica przyczyniła się do szerokiego zastosowania dla piaskowania: na placach budowy (piaskowanie betonu, armatury i szalunków), w budownictwie metalowym (piaskowanie stali, aluminium) w serwisach samochodowych (piaskowanie karoserii, ram, silników), podczas prac konserwatorskich w obiektach dziedzictwa kulturowego (czyszczenie bez uszkodzeń kamienia, szkła, drewna oraz wyrobów gipsowych). 

piaskowanieMateriał ścierny jest dobierany indywidualnie do różnych rodzajów zabrudzeń i materiałów (pod względem wielkości i kształtu ziarna). 

Poprzez czyszczenie usuwane są niepożądane materiały i zanieczyszczenia, a powierzchnia konstrukcji jest utwardzona i przygotowywana do nakładania powłok. Przy pomocy piaskowania z konstrukcji metalowych usuwa się stare farby, rdza, olej i tlenki.

Czyszczenie renowacyjne przywraca budynkom ich pierwotny wygląd, niezależnie od materiału, z którego wykonana jest powierzchnia. Piaskowanie zewnętrznych tynków i cegieł może usunąć starą farbę, pleśń, sadzę,, a nawet graffiti, tworząc idealną powierzchnię pod powłokę.

Budowlańcy czyszczą monolityczne ściany betonowe, słupy i inne konstrukcje betonowe w celu usunięcia resztek cementu, śladów szalunków budowlanych, miejsc odbarwionych oraz odsłonięcia betonu.

Oprócz obróbki stali i murów, piaskowanie może być również stosowane do usuwania wierzchnich warstw farby z drewnianych domów i łodzi. W przypadku włókna szklanego czyszczenie zwykle usuwa wierzchnią warstwę powłok żelowych, aby uwidocznić pęcherzyki powietrza. Piaskowanie aluminium, tytanu, magnezu i innych metali usuwa efekty korozji i tlenki.

Wszystkie nowoczesne materiały lakiernicze wymagają obowiązkowego piaskowania powierzchni w celu uszorstnienia i usunięcia zanieczyszczeń. Piaskowanie przedłuża żywotność powłok nawet sześciokrotnie i pozwala zaoszczędzić pieniądze na remontach i naprawach strukturalnych.

Cena za piaskowanie zależy od wielu czynników, na przykład:

  • Ilość prac. Duża powierzchnia decyduje o wysokim koszcie czyszczenia.
  • Kształt. Obecność zakrętów, wzniesień i zagłębień zwiększa czas pracy i zużycie ścierniwa.
  • Wielowarstwowa powłoka. Im więcej warstw farby jest na konstrukcji, tym dokładniej zostanie on potraktowany.
  • Dostępność. W przypadku prac w trudno dostępnych miejscach lub trudno dostępnych częściach od fachowcy wymaga się zdecydowanie więcej pracy.
  • Stopień oczyszczenia. Im bardziej dokładny i delikatny zabieg wybierze fachowca, tym trudniejszy będzie proces czyszczenia.